Jak a kde pražští brontosauři pomáhají

Budkování

Budkování je jedna z mála aktivit, kterou lze dělat i v zimě. Již více než 10 let se staráme o budky na Ladronce, Hvězdě, Cibulce, v Motolském háji a v Radotíně. Stále vyvěšujeme nové a čistíme a opravujeme stávající. O hnízdění si vedeme pečlivé záznamy, takže víme, které budky byly kdy obsazené. O lokality se starají různé pobočné spolky Hnutí Brontosaurus působící v Praze.

Divoká Šárka

V roce 2022 jsme navázali užší kontakty s odborem ochrany přírody pražského magistrátu (MHMP). Spolupráci jsme zahájili akcí u studánky Korek, kde jsme prosvětlili okolí pro světlomilné druhy a prohloubili tůně pro obojživelníky. Od té doby se vracíme i na jiná místa v okolí.

Kosení luk

Častou prací, která pomáhá biodiverzitě, je šetrné kosení luk. Posekaná tráva se stahuje ze svahu pryč, čímž se zachovává chudší půda vhodná pro ohrožené rostliny, jako je třeba koniklec luční na námi opečovávané Pitkovické stráni. Dále se staráme o sad Třešňovka u Uhříněvse a o louku u Kunratického potoka u IKEMu.

Programy pro střední školy

Hnutí Brontosaurus poskytuje programy pro střední školy, které jim čas od času pomáháme realizovat. Jedná se např. o představení dobrovolnictví ve škole, nebo i dopolední terénní workshop s přímou pomocí přírodě (na fotce péče o sad Třešňovka u Spojovací). Více o těchto programech na webu.

Lokality v blízkosti Prahy

Zámek Veltrusy, Český kras, zřícenina Valdek v Brdech nebo klášter Hájek v Hájku. To je výčet brontosauřích lokalit v blízkosti Prahy, kde se pořádají víkendovky. Normálně ale vyrážíme i dál – na Šumavu, do Krkonoš, do Českého lesa a podobně. Dobrovolnická práce je různá: od stavění zříceniny, přes obnovu mokřadů po kosení luk a vysekávání náletů na stepních svazích. Pomáhej s námi!

Mapa loaklit spravovaných pražskými brontosaury:

Líbí se ti co děláme? Adoptuj Brontosaura!

Níže můžeš přispět na chod naší činnosti, čímž pomůžeš přírodě a památkám. Budeme rádi, když z rolety „Chci podpořit i ZČ / RC / klub“ vybereš „RC HB Praha“. Část příspěvku pak půjde nám a my budeme moct dělat další super věci v Praze a okolí!