Hnutí Brontosaurus Praha

BRĎO - BRontosauří Dětský Oddíl

Provozovaný Regionálním centrem Hnutí Brontosaurus Praha

Úvod o BRĎO

Ilustrační foto

BRontosauří Dětský Oddíl je zaměřen na ty nejmenší. Nabízíme alternativu klasických kroužků. Děti se v pravidelných týdenních schůzkách učí, jak funguje příroda, o možnostech jak ji chránit a vytvářejí si k ní pozitivní vztah. Do programu oddílovek zařazujeme hry rozvíjející jejich motorické i psychické schopnosti, včetně her na odreagování. S dětmi také oživujeme tradiční zvyky a rozvíjíme kreativitu výtvarnými dílničkami.

Při tvorbě programu dbáme na propojení prvků ekologické výchovy a zážitkové pedagogiky uzpůsobené dětem, jejich potřebám a zájmu. Zakládáme si na dobrovolnosti, děti do žádné činnosti nenutíme a necháváme jim prostor pro vlastní tvořivost a rozvoj osobnosti.

BRontosauří Dětský Oddíl v Praze byl založen v roce 2013 a od té doby pořádáme pravidelné oddílové schůzky a víkendové výlety pro rodiče s dětmi. Jsme tu pro děti, které chtějí zažít radost z objevování krás přírody, vyřádit se při hrách, poznat nové kamarády a naučit se chovat zodpovědně ke svému okolí.

V rámci našich pravidelných týdenních setkání si děti formou her a zábavných aktivit osvojují nové dovednosti a schopnosti, při nichž se vzájemně seznamují, učí spolupráci a souznění s přírodou.

Ilustrační foto

Kdy a kde se scházíme

Scházíme se od poloviny října po zbytek celého školního roku pravidelně každou středu v 16:00. Společně pak trávíme zhruba hodinu půl.

Zázemí nám poskytuje ekocentrum Toulcův Dvůr v Praze Hostivaři, kde hojně využíváme jeho louku, mokřad. V případě nepříznivého počasí využijeme rodinné centrum Mateřídouška.

Centra Mateřídouška mohou též zdarna využít rodiče nebo sourozenci v době schůzky BRĎat. Je zde k dispozici přichystaná hernička, kuchyň a zahrádka.

Pro koho je oddíl určen

Jsou vítané všechny děti, které jsou nadšené, zvídavé a rády si hrají. Především přijímáme děti ve věku od 5 do 7let.

Klasická oddílová schůzka

Pokud neprší, scházíme se venku. Snažíme se co nejvíce času trávit na čerstvém vzduchu.

Každé setkání je jinak tématicky zaměřené. Snažíme se využívat prvků zážitkové pedagogiky a tak předávat dětem zajímavé informace zábavnou formou, především výběrem vhodných her a názorných ukázek s přihlédnutím na jejich věk. Letos mezi tématy se objevila veverka, žába, ježek, třídění odpadů až po vánoční dílničky, kdy jsme vytvářeli svícen, nepečené cukroví nebo lampion.

Klademe důraz i na vlastní tvorbu, máme nachystanou dílničku, jejichž výtvory si děti na konci berou zpravidla hned domů.

Všechny aktivity jsou založené na dobrovolnosti. Děti do žádné činnosti nenutíme a zakládáme si na pozitivní motivaci.

Děti jsou po celou dobu vedené dvěma zkušenými organizátory z Hnutí Brontosaurus.

  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto

Výlety pro rodiče s dětmi

Naší snahou je zapojit nejenom děti, ale i rodiče. Rodinná zábava propojená procházkou s programem je toho záměrem. Zúčastnit se mohou i rodiny, jejichž děti nenavštěvují oddíl, přesto je naše myšlenka a záměr oslovily.

Klasický výlet probíhá o víkendu. Místo srazu dáváme vědět dopředu - často se jedná o přírodní rezervaci a nebo přírodní památku v Praze a scházíme se okolo desáté hodiny.

Výlet trvá pět až šest hodin. Pro děti jsou připravené nejrůznější úkoly, hry, tvoření, zajímavost a na konci malý poklad pro každé dítko.

Náklady se pohybují v okolo 50Kč/rodina a jsou využity na materiál a zdravé sladkosti do pokladu.

  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto

Fotogalerie

Rok 2016

Rok 2015 a starší

Pár zapisků z akcí

Ilustrační foto

První schůzka

Sešli jsme se k první společné oddílovce. Děti statečně pomáhaly Večerníčkovi při hledání a krmení zvířátek z pohádek. Večerníček je za to odměnil malým táborákem a jablky k opečení.

Několik fotek z táboráku si můžete prohlédnout ve fotoalbu První schůzka.

Prokopské údolí

Na první výlet v letošním školním roce jsme se vypravili v sobotu 28.9. do Prokopského údolí. Tam jsme potkali lesního skřítka Aleše, který měl plnou hlavu starostí kvůli přípravě svátku stromů a poprosil děti o pomoc. Tak začala naše cesta za poznávání stromů, plněním zapeklitých úkolů a tvořením s přírodninami. Všechno dobře dopadlo, a tak si děti u skřítka za svou vydatnou pomoc vysloužily sladkou odměnu.

Velké poděkování patří nejenom dětem, ale i rodičům, kteří se také popasovali s nástrahami terénu a závěrečným dobíháním vlaku. :-)

Už se těšíme na další výlet!

Ilustrační foto

Výlet do Bohnického údolí pro rodiče s dětmi

Když po povodních konečně vysvitlo sluníčko, vypravili jsme se do Bohnického údolí, neb se k nám doneslo, že tam bude potřeba naší pomoci. A skutečně tomu tak bylo. Les chřadl, protože Víla Boženka, která se o něj s láskou stará, ztratila svou kouzelnou hůlku. V průběhu cesty na nás čekalo několik zkoušek ve kterých se ukázalo, že jsme všímaví a přírodě rozumíme. Ať už se jednalo o třídění rostlin, zakreslování zvukové mapy, stavby lesních domečků, hledání nejkrásnějších přírodních zákoutí pro zvěčnění živým fotoaparátem či o dynamické hry. Za každý splněný úkol jsme od lesních skřítků dostali kus mapy. Po jejím složení jsme skutečně nalezli kouzelnou hůlku a víla se nám odvděčila sladkým pokladem a jejími kamínkovými obrázky. Tak příště se na vás opět těšíme:).

Fotky z výletu si můžete prohlédnout ve fotoalbu Výlet do Bohnického údolí.

Organizátorský tým

Dětský oddíl zajišťují zkušení organizátoři Hnutí Brontosaurus, kteří mají akreditaci MŠMT pro hlavního vedoucího dětských táborů. Mají bohaté zkušenosti s vedením oddílů, pořádáním zážitkových a vzdělávacích akcí.

 
Maruška dodá portrét později :-)

Maruška

Jsem dvaadvacetiletá studentka medicíny. Pocházím z jižní Moravy, kde jsem se poprvé setkala s BRĎO. Členkou Hnutí Brontosaurus jsem od svých deseti let, kdy jsem navštěvovala v naší vesnici dětský oddíl (ZČ HB BRĎO Vlkani). Postupně jsem se v šestnácti stala instruktorkou a vedoucí. Příležitostně ráda sportuji a užívám si jakoukoli hudbu ať už pasivně či aktivně. Mým nejoblíbenějším nástrojem je klavír.

 
Portrét Hanka

Hanka

Studuji Stavební fakultu na ČVUT, ale jinak jsou mé zájmy zcela netechnické. S Hnutím Brontosaurus jsem se poprvé setkala v 17 letech a od té doby jsem již zúčastnila i zorganizovala mnoho akcí pro děti i mladistvé. Tou největší je každoroční organizování značkařských táborů na Zakarpatské Ukrajině. V roce 2013 jsem absolvovala kurz na Hlavního vedoucího dětských táborů s akreditací od MŠMT.

Ve svém volné čase nejraději lezu na skalách i umělých stěnách a vydávám se vstříc dobrodružství, které na mě čeká ve všech koutech světa.

 
Portrét Aďka

Aďka

Medzi Brontosaurami ešte nie som dlho, pretože moje kroky do Prahy zaviedlo až štúdium Mgr. stupňa na Fakulte humanitných štúdií Univerzity Karlovej. Pochádzam z Košíc, kde som sa 8 rokov venovala organizovaniu detských letných a prímestských táborov v DO Frigo. Okrem práce s deťmi som mala na starosti školenia ostatných vedúcich. Mám rada prírodu, dobrodružstvo, varenie a rôzne tvorivé aktivity. Takou zaujímavosťou je, že ovládam facepainting a glitter tattoo. Rada si prečítam dobrú knihu, vypočujem dobrú hudbu a strávim príjemné chvíle s priateľmi. (foto u mne na FB).

 
Portrét Ája

Ája

Studuji 3.lékařskou fakultu, obor veřejné zdravotnictví a mou srdeční záležitostí je fyziologie. Podílím se na organizování různorodých akcí přes víkendovky, přímětské a klasické tábory až po sportovní akce. Nejčastěji ale jezdím jako zdravotník, počínaje šachovým táborem až po mezinárodní sportovní utkání. Na brontosauřích akcích především ráda vařím a naslouchám všem, co si ke mne najdou cestu do kuchyně. Ve volném čase nejraději fotografuji a objevuji svět. Občas vytáhnu luk, ráda si přečtu zajímavou knihu nebo upeču sladkou dobrotu.

 

Kontaktní osoba BRĎO Praha

Máte-li jakýkoliv dotaz, ozvěte se nám, rádi Vám odpovíme a vše vysvětlíme.

Marie Salajková
722 641 825
brdo.praha@gmail.com

Přihláška a cena

Do oddílu se lze přihlásit během celého roku. Cena na jedno pololetí je 500Kč. Jde o náklady spojené s využíváním prostor a na materiál použitý při dílničkách.

Příspěvek vybíráme až po pár oddílových schůzkách, kdy si vaše dítko uvědomí jestli se mu u nás líbí a chce pravidelně docházet.(*) Povinná pole
  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto