Hnutí Brontosaurus Praha

BRĎO - BRontosauří Dětský Oddíl

Provozovaný Regionálním centrem Hnutí Brontosaurus Praha

Úvod o BRĎO

Ilustrační foto

BRontosauří Dětský Oddíl je zaměřen na děti od předškoláků po třetí třídu. Nabízíme alternativu klasických kroužků. Děti se v pravidelných týdenních schůzkách učí, jak funguje příroda, o možnostech jak ji chránit a vytvářejí si k ní pozitivní vztah. Co nejvíce času na schůzkách trávíme venku. Do programu oddílovek zařazujeme hry rozvíjející jejich motorické i psychické schopnosti, včetně her na odreagování. S dětmi také oživujeme tradiční zvyky a rozvíjíme kreativitu výtvarnými dílničkami.

Při tvorbě programu dbáme na propojení prvků ekologické výchovy a zážitkové pedagogiky uzpůsobené dětem, jejich potřebám a zájmu. Zakládáme si na dobrovolnosti, děti do žádné činnosti nenutíme a necháváme jim prostor pro vlastní tvořivost a rozvoj osobnosti.

BRontosauří Dětský Oddíl v Praze byl založen v roce 2013 a od té doby pořádáme pravidelné oddílové schůzky a víkendové výpravy, občas i pro rodiče s dětmi. Jsme tu pro děti, které chtějí zažít radost z objevování krás přírody, vyřádit se při hrách, poznat nové kamarády a naučit se chovat zodpovědně ke svému okolí.

V rámci našich pravidelných týdenních setkání si děti formou her a zábavných aktivit osvojují nové dovednosti a schopnosti, při nichž se vzájemně seznamují, učí spolupráci a souznění s přírodou.

Ilustrační foto

Kdy a kde se scházíme

V současnosti fungují dvě skupiny na Toulcově dvoře a zakládáme další na Letné

Toulcův dvůr

Scházíme se od poloviny září po zbytek celého školního roku pravidelně každou středu v 16:00. Společně pak trávíme zhruba hodinu půl. Starší i mladší skupina se schází současně, ale program mají oddělený.

Zázemí nám poskytuje ekocentrum Toulcův Dvůr v Praze Hostivaři, kde hojně využíváme jeho sad a mokřad. V případě nepříznivého počasí a v zimě kvůli tmě využíváme rodinné centrum Mateřídouška. Je zde k dispozici hernička, kuchyň a zahrádka.

Letná

Od podzimu 2017 zakládáme druhou další BRĎo skupinu (pro první až třtí třídu) v naší nově zrekonstruované klubovně v Malířské ulici 6 na Letné. Scházet se budeme od poloviny září po zbytek celého školního roku pravidelně každé úterý v 16:00 do 17:30. V plánu je opět být co nejvíce venku, ve Stromovce, Letenských sadech nebo vnitrobloku Malířské.

Pro koho je oddíl určen

Jsou vítané všechny děti, které jsou nadšené, zvídavé a rády si hrají. Přijímáme děti ve věku od 5 do 9 let (v současnosti budeme rádi především za staří, ve věku 7-9).

Klasická oddílová schůzka

Pokud neprší, scházíme se venku. Snažíme se co nejvíce času trávit na čerstvém vzduchu.

Každé setkání je jinak tématicky zaměřené, ale každý rok se snažíme mít provázaný nějakou celoroční hrou. Zatím jsme absolvovali Hobita a Staré pověsti české. Snažíme se využívat prvků zážitkové pedagogiky a tak předávat dětem zajímavé informace zábavnou formou, především výběrem vhodných her a názorných ukázek s přihlédnutím na jejich věk. Mezi tématy se objevila veverka, žába, ježek, ptáci, rostliny v okolí, třídění odpadů, výroba loděk, pečení buchet až po vánoční dílničky, kdy jsme vytvářeli svícen, nepečené cukroví nebo lampion.

Všechny aktivity jsou založené na dobrovolnosti. Děti do žádné činnosti nenutíme a zakládáme si na pozitivní motivaci.

Děti jsou po celou dobu vedené jedním až dvěma zkušenými organizátory z Hnutí Brontosaurus.

  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto

Výpravy

Přibližně jednou měsíčně má oddíl jednodenní či vícedenní výpravu. Výpravy nejsou povinné a mají nejrůznější zaměření - poznávání nových míst a přírody, den archeologie, sjíždění řeky, setkání BRĎo oddílů, víkend na zámku nebo záchranné stanici pro hendikepované živočichy. Kromě klasických výprav mohou být některé určeny i pro rodiče s dětmi.

Náklady se buď hradí přímo z půlročního poplatku, případně je na akci účastnický poplatek dle finanční náročnosti akce.

  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto

Fotogalerie

Rok 2017

NFotky z našich akcí najdete na http://brdopraha.rajce.idnes.cz/ nebo i na facebooku

Rok 2016

Rok 2015 a starší

Pár zapisků z akcí

Ilustrační foto

První schůzka

Sešli jsme se k první společné oddílovce. Děti statečně pomáhaly Večerníčkovi při hledání a krmení zvířátek z pohádek. Večerníček je za to odměnil malým táborákem a jablky k opečení.

Několik fotek z táboráku si můžete prohlédnout ve fotoalbu První schůzka.

Prokopské údolí

Na první výlet v letošním školním roce jsme se vypravili v sobotu 28.9. do Prokopského údolí. Tam jsme potkali lesního skřítka Aleše, který měl plnou hlavu starostí kvůli přípravě svátku stromů a poprosil děti o pomoc. Tak začala naše cesta za poznávání stromů, plněním zapeklitých úkolů a tvořením s přírodninami. Všechno dobře dopadlo, a tak si děti u skřítka za svou vydatnou pomoc vysloužily sladkou odměnu.

Velké poděkování patří nejenom dětem, ale i rodičům, kteří se také popasovali s nástrahami terénu a závěrečným dobíháním vlaku. :-)

Už se těšíme na další výlet!

Ilustrační foto

Výlet do Bohnického údolí pro rodiče s dětmi

Když po povodních konečně vysvitlo sluníčko, vypravili jsme se do Bohnického údolí, neb se k nám doneslo, že tam bude potřeba naší pomoci. A skutečně tomu tak bylo. Les chřadl, protože Víla Boženka, která se o něj s láskou stará, ztratila svou kouzelnou hůlku. V průběhu cesty na nás čekalo několik zkoušek ve kterých se ukázalo, že jsme všímaví a přírodě rozumíme. Ať už se jednalo o třídění rostlin, zakreslování zvukové mapy, stavby lesních domečků, hledání nejkrásnějších přírodních zákoutí pro zvěčnění živým fotoaparátem či o dynamické hry. Za každý splněný úkol jsme od lesních skřítků dostali kus mapy. Po jejím složení jsme skutečně nalezli kouzelnou hůlku a víla se nám odvděčila sladkým pokladem a jejími kamínkovými obrázky. Tak příště se na vás opět těšíme:).

Fotky z výletu si můžete prohlédnout ve fotoalbu Výlet do Bohnického údolí.

Organizátorský tým

Dětský oddíl zajišťují zkušení organizátoři Hnutí Brontosaurus, kteří mají akreditaci MŠMT pro hlavního vedoucího dětských táborů. Mají bohaté zkušenosti s vedením oddílů, pořádáním zážitkových a vzdělávacích akcí.

 
Rosťa

Rosťa

Organizoval už více jak 20 táborů a 50 víkendovek - některé povedené, některé méně. Ale dokonalá akce stále ne a ne přijít, takže to zkouší dál. Kromě své rodiny má rád Brontosaura, hrady a zámky, složité hry, sladkosti, cestování pěšky a na lodi, irský tanec, počítače a akvarijní rybičky.

V současné době především vede pražský brontosauří dětský oddíl - BRĎO a je nadšeným amatérským ornitologem.

Má za sebou několikaleté vedení pražského organizátorského kurzu, během něhož mu pod rukama prošlo nemalé množství budoucích organizátorů včetně současného předsedy Hnutí Brontosaura a nebo nynějších organizátorů letošního kurzu.

Je konzultantem Sekce vzdělávání Hnutí Brontosaurus.

 

Kontaktní osoba BRĎO Praha

Máte-li jakýkoliv dotaz, ozvěte se nám, rádi Vám odpovíme a vše vysvětlíme.

Rostislav Konůpka
722 561 150
brdo.praha@gmail.com

Přihláška a cena

Do oddílu se lze přihlásit během celého roku. Cena na jedno pololetí je 500Kč. Jde o náklady spojené s využíváním prostor a na použitý materiál.

Příspěvek vybíráme až po pár oddílových schůzkách, kdy si vaše dítko uvědomí jestli se mu u nás líbí a chce pravidelně docházet.(*) Povinná pole
  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto
  • Ilustrační foto